Tesisatta Su Kaçağı Tespiti

Termal Kamerayla Su Kaçağı Tespiti

Su borularında meydana gelen çatlak, kırık gibi problemler su kaçağına yol açmaktadır. Su kaçağı ise büyük bir sorun haline gelebilir. Tabi ki bir çözüme ulaştırılmazsa sorun haline gelir. Su bildiğimiz üzere teferruatlı bir tesisatla evlerimize ve iş yerlerimize bağlanmaktadır. Bu tesisattaki her hangi bir boruda çatlağın yol açtığı sızıntı meşakkatli bir iş sayılıyordu. Sayılıyordu diyoruz çünkü eskiden böyleydi. Artık termal kamerayla su kaçağı tespiti diye bir teknoloji var.

Teknolojinin bize her alanda sunduğu nimetlerden birisi de su tesisatı alanında. Termal kamera adı verdiğimiz cihaz tesisatımızın en önemli parçası olan borulardaki en ufak sızıntıyı bile kırma parçalama işlemi yapmaksızın tespitini sağlamaktadır.

Tespit Nasıl Yapılır?

Termal kamera tıpkı vücudumuzda bir ağrı problem olduğunda röntgen ya da ultrason yaptırarak ağrının kaynağını bulamamız gibidir. Yani şöyle ki termal kamera adeta boruların röntgenini çeker. Bu sayede bizlerde günlerce süren kazma , kırma işlemlerine hiç bulaşmamış oluyoruz.

Termal Kamerayla Su Kaçağı Tespiti Yapılan Alanlar

Suyu kullanmadığımız bir alan hemen hemen yoktur. Çünkü suyun yaşamımızdaki gereksinimi yadsınamaz bir gerçektir. Evlerimiz, iş yerlerimiz, kamuya açık alanlar, okul, hastaneler , kafeler ve lokantalar... Her birinde su başrol oynar. Su tesisatı bulunan bu mekanlar ise su kaçağı sorununu da beraberinde getirir.

Daha da detaylandıracak olursak termal kamerayla su kaçağı tespiti yapılan alanlar şunlardır;

* Kalorifer ve kombi tesisatındaki sızıntılarda
* Sıcak su tesisatındaki kaçağı bulmada
* Sitelerde genellikle merkezi sistem bulunur bu merkezi sistemdeki kaçağı bulmak birden fazla evi kaçaktan kurtarmak anlamına gelir. Bu alanda da termal kamerayla su kaçağı tespiti yapmak mümkündür.
* Yerden ısıtma sisteminin oldukça sık kullanıldığı bilinmektedir. Parkelerin altında kalan bu kısımda meydana gelebilecek sızıntılarda termal kamera sayesinde tespit edilmektedir. Bu yöntemin olmaması parkelerin kaldırılarak ayrıca  kırma işleminin yapılmasını gerektirir.Termal kameranın en çok kullanım alanı sıcak suların bulunduğu tesisat alanlarıdır. Isıyı algılama özelliğine sahip olan termal kameralar özellikle merkezi sistemin arızalarını gidermede büyük rol oynar.